O firmie
Firma Agrio powstała w 1993 roku. Od odnawiania opryskiwaczy uszła długą drogę. Stopniowo rozwinęła zaczepiane, zawieszane, samojezdne maszyny oraz nadbudowy o doskonałych parametrach. Aktualną ofertę tworzą opryskiwacze o szerokości roboczej od 15 do 36 m, o pojemności zbiornika od 2500 do 14000 l. Maszyny samojezdne są przeznaczone dla klientów wymagających wysokiego prześwitu. Firma Agrio jest dziś największym producentem maszyn polowych do opryskiwania w Czechach a jej produkty należą do światowej czołówki. Firma Agrio produkuje opryskiwacze od ponad dwudziestu lat, więc dziś możemy mówić niemalże o tradycji. Ale nawet na początku firma Agrio nie zaczynała od zera, w 1993 roku kupiliśmy licencję na produkcję opryskiwaczy od niemieckiej firmy GSB, która w owym czasie produkowała tego typu maszyny od niespełna dwudziestu lat. Możemy więc śmiało powiedzieć, że opryskiwacze Agrio mają za sobą czterdzieści lat rozwoju. Niemcy są również największym i najbardziej wymagającym rynkiem. Obowiązują tam najbardziej rygorystyczne przepisy dotyczące ochrony roślin, brzegów działek lub wodocieków. Niemiecki klient wymaga najwyższej jakości produktu i szybkiego wdrażania ulepszeń technologicznych. Ocenia jakość całości obróbki, włącznie z np. jakością powłoki lakierniczej. Tego, co się sprawdzi na wymagającym sąsiednim rynku, wymagają następnie tutejsi lub na przykład polscy rolnicy odwiedzający wystawy i dni polne w Niemczech, gdzie zapoznają się z ostatnio rozwiniętymi ulepszeniami. Możemy wymienić np. powiększenie szerokości roboczej, pojemności zbiorników lub maksymalne stosowanie elektroniki w opryskiwaczach. Odwiedziliśmy producenta, w tym wypadku jednak nie interesowały nas nowe produkty, ale środowisko, w którym one powstają.
Wszystko zaczęło się w Křemži
Firma rozpoczęła działalność w Křemži, w samym środku miasta na powierzchni 1200 m kw., z czego powierzchnia zadaszona wynosiła ok. 120 m kw. W ciągu kolejnych lat produkcja wymagała zadaszenia całej powierzchni, ale nawet to wobec wymogów kładzionych na nowoczesny zakład produkcyjny okazało się to za mało. Dlatego w 2000 r. Agrio kupiło obiekt byłego skupu maszyn rolniczych w Mříču. Po przeniesieniu się do nowego obiektu trzeba było rozwiązać problem światła i ciepła na terenie całego obiektu. Następnym etapem było zakładanie nowych podłóg czy też dźwigów do podnoszenia ciężkich elementów. W ten sposób pierwotne magazyny zostały w kolejnych latach stopniowo przekształcone w nowoczesne hale produkcyjne. Jako pierwszą zbudowano halę obróbki metali, po niej halę montażową, boks do śrutowania i lakierownie. Ostatnią wyremontowaną halą był warsztat elektrotechniczny oraz magazyn, który został dokończony w 2006 r. Od tego czasu cały zakład znajduje się „pod jednym dachem“, a więc przez wszystkie obszary produkcji można przejść suchą nogą. Rozwój nie zatrzymał się również w ostatnich latach – powstało nowe zaplecze biurowe dla działu konstrukcji i przygotowania do produkcji, zbudowano nową halę magazynu o powierzchni 500 m kw. Całkowity metraż wynosi dziś 17 000 m kw., powierzchnia zadaszona ok. 6000 m kw. Dobre zaplecze jest bardzo istotne. W 2006 r. Agrio dostarczyło klientom 90 maszyn, w kolejnych latach popyt na maszyny wzrastał, a w ubiegłym roku firma wyprodukowała już ponad 130 opryskiwaczy. Przeniesienie produkcji na teren nowego zakładu zwolniło pierwotny teren w Křemži, który jest nadal wykorzystywany do odnawiania maszyn oraz gruntownej naprawy posezonowej. Naprawy te są wykonywane przez pięciu pracowników serwisowych przede wszystkim w okresie zimowym. Druga hala jest wykorzystywana do wstępnego sprawdzenia nowych maszyn przed ich przekazaniem klientowi.
Nowoczesne zaplecze produkcyjne
„Pragniemy poinformować publiczność, iż dysponujemy zapleczem na poziomie dorównującym czołowej konkurencji zagranicznej”, tak brzmiały pierwsze słowa Ivana Olšana, Prezesa Spółki Agrio. Produkcja opryskiwaczy odbywa się na wysokim poziomie technologicznym. Cała produkcja została skupiona w jednym obiekcie. Na pytanie, jakie czynności firma zostawia poddostawcom Ivan Olšan odpowiedział, że takimi czynnościami jest jedynie praca na drogich jednocelowych maszynach, których kupno nie opłaciłoby się i które by się szybko zestarzały. Chodzi o cięcie laserowe, obróbkę za pomocą specjalnych automatów oraz niektóre prace spawalnicze. Firma posiada własny dział rozwoju produktów, w którym pracuje 5 konstruktorów. Ci nieustannie pracują nad wdrażaniem ostatnich nowych informacji pojawiających się na rynku, wystawach, jak i również oczywiście uwzględniają uwagi użytkowników opryskiwaczy Agrio. Z sumy wszystkich 70 pracowników, 45 z nich uczestniczy bezpośrednio w procesie produkcji. W Mříču produkujemy nowe maszyny od podziału materiału, wiercenia i spawania, przez wykończenie – śrutowanie przed lakierowaniem aż po przejście przez lakierownię i właściwy montaż.
Od pierwotnej obróbki materiału po wykonanie końcowej instalacji elektrycznej na zmontowanym
opryskiwaczu trwa jego produkcja ok. ośmiu dni.
Podczas samego procesu produkcji maszyna jest przesuwana z jednej hali do drugiej przez poszczególne wyspecjalizowane warsztaty – hamulce, oś i osadzenie zbiornika – wywiercenie otworów, osadzenie zaworów i przewodów – instalacja belek – instalacja elektryczna i uruchomienie maszyny. Prawie 100% maszyn jest montowane zgodnie ze specyficznymi wymogami konkretnego klienta. Półwyroby konstrukcji spawanych są produkowane seryjnie, ponieważ podstawowa konstrukcja jest dana. Poszczególne specyfiki dotyczą ojemności zbiornika, rozstawu ramion lub wyposażenia dodatkowego opryskiwacza. Jeżeli przyjrzymy się strukturze produkowanych opryskiwaczy, możemy ujrzeć podwyższony udział dużych opryskiwaczy Mamut tworzących około połowę z produkowanych maszyn, procent ich produkcji będzie w przyszłości prawdopodobnie nadal wzrastał. Atrakcyjne są nadal również mniejsze modele Mapa i Alka, które wzbudzają zainteresowanie np. przy przejściu od zawieszanych lub małych, tanich zagranicznych opryskiwaczy. Trochę inna sytuacja panuje w przypadku opryskiwaczy samojezdnych. Agrio produkuje dwa typy – mniejszy opryskiwacz SAMec, którego podstawowym element jest ciągnik Zetor Fortera, oraz większy Dino, którego napęd zapewniają sześciocylindrowe silniki Deutz o mocy 181 kw. Opryskiwacze Dino sprzedajemy na razie jedynie na rynku czeskim, a więc na razie nie można mówić o produkcji seryjnej. Po kompleksowej modernizacji, która powinna zostać zaprezentowana w 2015 r. rozpocznie się sprzedaż opryskiwaczy samojezdnych Agrio w całej Europie.
Fundament na przyszłość
Ponieważ nowy zakład produkcji nie powstał na surowym korzeniu, lecz w wyniku wyremontowania dotychczasowego obiektu, wybrane rozwiązanie stanowi pewien kompromis. Kompromis ten, w tym wypadku, jest bardzo udany, ponieważ firma Agrio jest w dzisiejszych trudnych warunkach w stanie efektywnie produkować w środowisku, jakim nie mogą się pochwalić niektóre z innych firm, nawet tych renomowanych. Eksport tworzy 65 % wyprodukowanych maszyn. Firma Agrio z około 800 sztukami sprzedanych opryskiwaczy zajmuje drugie miejsce na rynku czeskim, za marką Hardi. W Europie jednak sprzedaliśmy około 1000 opryskiwaczy i z powodzeniem konkurujemy wszystkim innym producentom.